Jak joga wpływa na sylwetkę?

Dziewczyna ćwicząca jogę

Joga to nie tylko trening dla ducha, ale także dla ciała. Konkretne odmiany jogi potrafią pozytywnie wpłynąć na sylwetkę, ale i na cały organizm człowieka. Asany, czyli wykonywane ćwiczenia/pozycje poprawiają kondycję ciała, wzmacniają układ krążenia, są pomocne w odchudzaniu i niwelują stres. Jakie są więc skutki praktykowania jogi na sylwetkę?

Joga sprzyja prawidłowej postawie

Praktykowanie jogi poprawia sylwetkę pod względem przyjmowanej poprawnej postawy. Większość asan wymusza zachowanie prostych pleców i „zassanie” brzucha. To z kolei pozytywnie wpływa na kręgosłup. Łopatki opuszczone są w dół, rozciągają się mięśnie pleców i barków, wzmacnia się brzuch.

Joga pozytywnie wpływa również na stawy. Zwiększa się ich ruchomość, poprawia się sprawność całego ciała. Podczas ćwiczeń zmniejsza się ból stawów, mniej wysiłku wymagają codzienne czynności.

Podczas ćwiczeń fizycznych jogi dotleniają i rozciągają się mięśnie, zmniejszają się w nich napięcia, ciało uelastycznia się. W szczególności odciążony zostaje kręgosłup, dzięki asanom „uruchamiane” się mięśnie głębokie znajdujące się tuż przy nim. To skutkuje nie tylko lepszym samopoczuciem i utrzymywaniem prawidłowej postawy, ale i mniejszym odczuwaniem bólu.

Joga a odchudzanie

Joga ma pozytywny wpływ na odchudzanie, jednak efekty nie są widoczne od razu, trzeba na to trochę poczekać. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ćwiczeń się zdecydujemy. Przy regularnym praktykowaniu jogi, szczególnie tej dynamicznej, efekty pojawią się szybciej. Nie to jest jednak najistotniejsze. Przede wszystkim wysmuklą się mięśnie, organizm zostanie dotleniony, pojawi się lepsze samopoczucie i więcej energii do działania. Podczas intensywnych ćwiczeń spalona zostanie również tkanka tłuszczowa.

Joga poprawia proporcje sylwetki

Ćwicząc regularnie jogę, mogą poprawić się proporcje sylwetki. Wiąże się to z rozciągnięciem mięśni i wzmocnieniem tych partii ciała, które są słabsze. Dotyczy to jednak jogi dynamicznej, podczas której angażowanych jest wiele mięśni. Wówczas, oprócz wysmuklenia ich, spalana jest także tkanka tłuszczowa, co poprawia proporcje sylwetki.

Joga zwiększa wytrzymałość

Joga nie tylko wzmacnia kondycję, ale też wytrzymałość organizmu. Bywa, że stosując niektóre asany, należy przez dłuższy czas zachować określoną pozycję, która niekiedy jest bardzo wymagająca fizycznie. To zwiększa wytrzymałość mięśni, ale i ducha. Jest to forma nauki dążenia do celu.

Joga poprawia koordynację ruchową

Niektórzy ludzie mają problem z koordynacją ruchów. Praktykowanie jogi może jednak w tym pomóc. Aby tak się stało, również należy wybrać jogę dynamiczną. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że podczas takich ćwiczeń, należy szybko, ale i bezbłędnie przyjąć daną pozycję. Jest to więc forma wyzwania i stawiania sobie coraz wyżej poprzeczki. Regularne praktykowanie jogi dynamicznej może więc poprawić koordynację ruchową i zwiększyć świadomość własnego ciała.

One response on “Jak joga wpływa na sylwetkę?

  1. Gina

    Ćwiczę jogę już kilka lat i wydaje mi się, że nie ma dużego wpływu na sylwetkę. Bardziej na rozciągnięcie, kości, stawy i postawę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *