Na czym polega joga nidra i jakie daje efekty?

kobieta medytuje na tarasie

Joga jest starożytną praktyką pochodzącą z Indii, która rozpowszechniła się na całym świecie. Istnieje wiele jej odmian i stylów, które wykształciły się przez wieki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie takiej odmiany, która będzie najlepiej odpowiadać potrzebom konkretnej osoby. Dla tych, którzy szukają sposobu na wyciszenie i relaks, polecana jest joga nidra, na czym polega ta odmiana jogi?

Czym jest joga nidra?

Zacznijmy od tego, dla kogo jest joga. Osoby, które praktykują jogę, mają różne cele. Dla jednych jest to sposób na zadbanie o zdrowie fizyczne, szczupłą sylwetkę, wzmocnienie mięśni, a dla innych ważne jest wyciszenie, relaks, medytacja, praca nad oddechem. To właśnie tym, którzy szukają w praktyce ukojenia nerwów i odprężenia, polecana jest joga nidra. Ta odmiana, znana również jako „jogiczny sen”, to technika medytacyjna i świadomego relaksu, która ma na celu wywołanie stanu pomiędzy snem a czuwaniem. Głównym celem jogi nidry jest osiągnięcie głębokiego stanu relaksu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości.

Na czym polega joga nidra?

Praktyka jogi nidra ma swoja ustaloną kolejność, która pozwala na osiągnięcie stanu głębokiego relaksu. Sesja zwykle zaczyna się od kilku prostych ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, mających na celu przygotowanie ciała i umysłu do głębszego doświadczenia. Później następuje Intencja (Sankalpa). Uczestnik ustanawia osobistą intencję lub pozytywne afirmacje, które będą kierować praktyką. Kolejny krok to rotacja świadomości, w której praktykujący koncentruje się na różnych częściach ciała w określonej kolejności, co pomaga w osiągnięciu głębokiego stanu relaksu.

Następnie przychodzi czas na świadome oddychanie. Skupienie na oddechu pomaga uspokoić umysł i jeszcze bardziej pogłębia stan relaksu. Dodatkowo mogą być stosowane różne techniki wizualizacyjne i medytacyjne, aby pobudzić umysł i wywołać bardziej szczegółowe doświadczenia.

Ostatnim etapem jest powrót do świadomości. Sesja kończy się stopniowym „budzeniem” ciała i umysłu, z zachowaniem poczucia relaksu i odnowy.

Jakie efekty daje praktyka jogi nidra?

Bez wątpienia u osób rozpoczynających praktykę jogi nidra odczuwalna jest redukcja stresu i lęku. Regularna praktyka może znacząco zmniejszyć poziom tych negatywnych emocji, poprzez uczenie umysłu i ciała, jak efektywnie się relaksować. Kolejną zaletą jest poprawa jakości snu. Praktykowanie jogi nidry może pomóc w problemach ze snem, w tym w bezsenności, poprzez promowanie zdrowych wzorców snu.

Duże znaczenie ma też zwiększona świadomość i uważność. Joga pomaga w rozwijaniu głębszej świadomości własnego ciała, umysłu i emocji. Dla wielu osób zauważalne jest również osiągnięcie równowagi emocjonalnej. Praktyka może pomóc w uwalnianiu zablokowanych emocji i przyczynić się do lepszego radzenia sobie z emocjonalnymi wyzwaniami. Inne pozytywne efekty to także poprawa koncentracji i odnowa, zarówno psychiczna, jak i fizyczna.

A czy Ty myślałaś kiedyś o rozpoczęciu praktykowania jogi? A może od dawna to robisz? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *