Jak przygotować się do jogi? Jakie wybrać ubrania, jaką matę?

Dziewczyna trzymająca się za stopę

Zapisanie się na pierwsze zajęcia z jogi wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Należy pomyśleć więc o tym, jaki strój do ćwiczeń będzie odpowiedni, czy konieczny będzie zakup butów, czy trzeba mieć własną matę itp. Wątpliwości jest znacznie więcej, w końcu nigdy nie wiadomo, co będzie istotne podczas pierwszych zajęć. Jak więc przygotować się do jogi i o co warto zadbać?

Strój do jogi – jaki powinien być?

Ubrania do jogi powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą one krępować ruchów, ale też dobrze by było, gdyby przylegały do ciała. Niektóre pozycje mogą sprawić, że koszulki będą się podwijały, co może nie być komfortowe szczególnie dla kobiet. Wybierając strój do jogi, warto go przymierzyć i wykonać kilka ruchów, czyli kucnąć, podnieść wysoko nogę, zrobić skłon itp. Jeśli jest nam w danych ubraniach wygodnie i jeśli będziemy w nich mogli skupić się na ćwiczeniach, wówczas wybrany strój do jogi jest odpowiedni. Zazwyczaj sprawdzają się przylegające do ciała koszulki i krótkie spodenki.

Buty do jogi – czy są konieczne?

Buty do jogi nie są konieczne, a wręcz nie powinno ich wcale być. Jogę ćwiczy się bowiem boso. Nie są do tego potrzebne nawet skarpetki. Wszystko po to, by ćwicząc poruszyć każdą najdrobniejszą kosteczkę i staw. Buty mogą jedynie w prawidłowej jodze przeszkodzić.

Mata do jogi – jaką wybrać?

Zapisując się do szkoły jogi, przeważnie nie trzeba martwić się zakupem maty. Są one udostępniane przez osoby organizujące zajęcia. Chcąc jednak ćwiczyć też w domowym zaciszu, należy wybrać odpowiednią matę. Te mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z kauczuku, mikrofibry, PVC, bawełny czy juty. Najważniejsze, żeby wybrany przez nas model był antypoślizgowy. Jeżeli chodzi o grubość, maty mają od 1 mm do 8 mm. Im większa grubość, tym lepsza amortyzacja i poczucie stabilności podczas ćwiczeń.

Joga a higiena

Przed jogą warto oczywiście wziąć prysznic, ale i… zadbać o stopy. Ćwiczenia wykonywane są boso i wiele osób, szczególnie kobiet, może być rozproszonych przez stan swoich stóp czy paznokci. Warto więc odpowiednio wcześniej wykonać pedicure lub zwyczajnie się tym nie przejmować, w końcu podczas jogi nie to jest najważniejsze.

Podczas zajęć lepiej też unikać makijażu. Wykonując ćwiczenia, człowiek się poci i odruchowo chce się wytrzeć ręcznikiem lub chociażby koszulką. Makijaż może więc nie tylko zostać roztarty po twarzy, ale też zostanie na ubraniach czy innych akcesoriach.

Na czas jogi lepiej też zrezygnować z perfum. Może to być rozpraszające podczas ćwiczeń nie tylko dla nas, ale i dla innych uczestników, szczególnie gdy lubimy mocne, ciężkie zapachy. Dezodorant na czas jogi będzie w zupełności wystarczający.

Osoby, które mają długie włosy, powinny zadbać o to, by na czas zajęć je spiąć lub związać. Najlepiej, by zrobić to np. za pomocą gumki. Chodzi o to, by przy zmianie pozycji na taką wykonywaną na plecach, można było szybko te włosy rozpiąć dla własnej wygody podczas ćwiczeń.

One response on “Jak przygotować się do jogi? Jakie wybrać ubrania, jaką matę?

  1. Zion

    Jak ludzie się mnie pytają, jak przygotować się do jogi, to zawsze im powtarzam, że jeśli mogą, to niech zdejmą buty! To takie proste, a od razu można złapać lepszy kontakt z Ziemią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *