Czy joga jest dla wszystkich? Kto powinien ją praktykować, a kto sobie odpuścić? Jakie dolegliwości i schorzenia są wskazane do wykonywania jogi, a które wymagają większej ostrożności? Na te pytania, odpowiadamy poniżej.
Joga – wskazania do ćwiczeń
Ta forma ćwiczeń, jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają mało ruchu i chcą zacząć regularną aktywność fizyczną. Joga pozwala na poznanie własnego ciała, jego możliwości oraz ograniczenia, a to, stanowi podstawę do wykonywania innych dyscyplin sportowych. Joga buduje siłę mięśni, wspomaga równowagę oraz koordynację ruchową i zwiększa elastyczność. Nie ma ryzyka przetrenowania, jakie istnieje w przypadku ćwiczeń siłowych.
Z jogi powinny korzystać również osoby cierpiące z powodu bólu wywołanego siedzącym trybem życia. Wszelkie bóle pleców, karku, sztywność mięśni to najczęstsze problemy wynikające z czasu spędzonego w pozycji siedzącej. Joga pozwoli na rozciągnięcie i uelastycznienie przykurczonych mięśni, wzmocni i rozluźni kręgosłup. W tym wypadku ćwiczenia przyniosą niewątpliwą ulgę i zapobiegną innym, poważniejszym problemom z kręgosłupem.
Kolejnym wskazaniem do praktykowania jogi jest stres. Kumulowany w dużych ilościach, powoduje napięcie, wahania nastroju, stany depresyjne, złość i podenerwowanie. Zamiast środków farmakologicznych, znacznie skuteczniej podziałają ćwiczenia odstresowujące. Ćwiczenia z miarowym oddechem dotleniają mózg, uspokajają i przywracają wewnętrzną równowagę. Człowiek dystansuje się do problemów, uwalnia od złych myśli, pomaga docenić to, co naprawdę ważne.
Joga jest również pomocna dla osób, zmagających się z problemem trawienia. Jeśli męczy zgaga, ból brzucha wówczas stosowne ćwiczenia, przyniosą ulgę. Niektóre pozycje pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, pobudzając wydzielanie soków trawiennych i zapobiegając odkładaniu się szkodliwych toksyn. Pomagają przy problemach niestrawności, rozluźniają narządy wewnętrzne, dzięki czemu, mięśnie całego układu pokarmowego zdecydowanie lepiej pracują.
Joga – przeciwskazania do ćwiczeń
Joga nie jest wskazana dla osób, które borykają się z poważnymi schorzeniami kręgosłupa. Okresowo pojawiający się ból nie przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń, jednak przewlekły powinien być zdiagnozowany przez lekarza lub fizjoterapeutę. Nie wszystkie pozycje w jodze są wskazane do wykonywania przez osoby, borykające się z uporczywymi bólami kręgosłupa wywołanymi przez określone schorzenia. Jeżeli dany specjalista zdiagnozuje konkretną wadę, która dopuszcza jednak do wykonywania jogi, dobrze wcześniej zasięgnąć porady doświadczonego nauczyciela jogi, który dobierze odpowiedni i bezpieczny zestaw ćwiczeń.
W przypadku przechodzenia menstruacji radzi się, aby przez pierwsze dwa dni miesiączki, zrezygnować z praktykowania jogi. Chyba że miesiączkowaniu nie towarzyszą żadne przykre objawy i dolegliwości związane z krwawieniem. Jednak nie mogą być to ćwiczenia, które wymagają pracy mięśni brzucha.
Kobiety w ciąży, jeśli chcą praktykować jogę, muszą to robić pod czujnym okiem i kontrolą wykwalifikowanego instruktora. Pokaże on ćwiczenia, które są bezpieczne i zalecane kobietom ciężarnym oraz powie, których pozycji należy unikać. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń w takim stanie jest niewskazane.