Joga dla początkujących – co warto wiedzieć?

Ćwiczenia na rozciąganie

Jogę może praktykować każdy, niezależnie od wieku czy wagi. To nie tylko sport, ale przede wszystkim droga do duchowego rozwoju. Niektórzy ćwiczą jogę z głębokiego przekonania, inni chcą jej spróbować motywowani ciekawością, chęcią schudnięcia lub podążania za modą. Niezależnie od tego, czym się kierujesz, zanim rozpoczniesz swoją przygodę z jogą, musisz poznać kilka ważnych faktów. Przeczytaj poniższy artykuł, zanim zaczniesz ćwiczenia.

Joga dla początkujących – czy warto?

Każdy ma inne oczekiwania względem jogi. Większość ludzi decyduje się na jej praktykowanie, żeby w ten sposób odreagować stres, wyciszyć się i uspokoić umysł. Inni natomiast pragną ujędrnić ciało, nadać mu elastyczności i siły. Jeszcze inni chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Bez względu na to, co nami kieruje, ćwiczenia muszą odbywać się regularnie, najlepiej codziennie. Wtedy i tylko wtedy, można liczyć na uzyskanie zamierzonych rezultatów.

Regularne ćwiczenia pomagają przede wszystkim utrzymać równowagę, zarówno tą psychiczną, jak i fizyczną. To z kolei poprawia metabolizm co w efekcie, wpływa korzystnie na kształtowanie sylwetki. Jeśli ćwiczenia połączy się ze zdrową dietą, wówczas z pewnością uda się stracić na wadze.

To, co zachęca do praktykowania jogi to fakt, że uwalnia ona od wszelkich napięć i redukuje stres. Poprawia jakość umysłu oraz wpływa korzystnie na emocjonalną stabilność. Wzmacnia fizycznie, pomaga podnieść witalność, wspomaga odporność organizmu. Zwalnia wszelki blokady, co pozwala na swobodny przepływ energii. Każdy, kto praktykuje jogę, po każdej sesji czuje się spokojniejszy i radośniejszy. Ponadto joga oczyszcza organizm z toksyn i reguluję pracę gruczołów. Hamuje procesy starzenia oraz wpływa korzystnie na układ nerwowy.

Zatem każdy, kto pragnie zrobić coś dla siebie zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym, powinien spróbować ćwiczeń z jogą.

Joga dla początkujących – co trzeba wiedzieć?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z jogą, musisz zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim, należy dobierać łagodne zestawy ćwiczeń, a nie zaczynać od figur, które wymagają stania na głowie. Na to przyjdzie czas później. Jako początkujący nie zrażaj się trudnościami, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć. Joga to proces, a nie cel sam w sobie. Do samego celu, należy dążyć stopniowo, a nowe umiejętności przyswajać we własnym tempie.

Wykonuj tyle ćwiczeń, ile jesteś w stanie i co najważniejsze, słuchaj swojego ciała. Będzie ci ono wysyłało sygnały dotyczące jego ograniczeń i możliwości, które z czasem, będą stawały się coraz większe.

Jeśli podczas ćwiczeń pojawi się ból, wówczas należy przerwać ćwiczenie. Ból wynikający z rozciągania mięśni jest zupełnie naturalny, jednak jeśli jest to ból stawowy lub nerwoból, wówczas nie można kontynuować ćwiczeń.

Kobieta podczas ćwiczeń jogi

Joga dla początkujących – przykładowe ćwiczenia

Na początek wystarczy krótki zestaw ćwiczeń:

  • Pozycja dziecka

Uklęknij na podłodze. Duże palce muszą stykać się ze sobą, kolana rozstaw na szerokość bioder, lub szerzej. Usiądź na łydkach i wyprostuj kręgosłup. Zrób wdech i unieś ręce prosto w górę. Zrób wydech i pochyl się, tak aby tors położył się na udach. Oprzyj czoło na macie i wyciągnij ręce do przodu. Wytrzymaj w tej pozycji 10 – 15 oddechów. Zrób wydech i wróć do pozycji wyjściowej.

To ćwiczenie skutecznie likwiduje napięcie szyi, ramion i odcinka piersiowego kręgosłupa, redukuje bóle menstruacyjne. Pomaga zwalczyć zmęczenie i bóle głowy.

  • Koci grzbiet

Uklęknij na macie i ułóż kolana oraz stopy na szerokości bioder. Ręce ułóż, tak aby między rękoma, tułowiem i udami były kąty proste. Zrób wydech i opuść głowę oraz wyciągnij kręgosłup w górę tak, aby grzbiet był wypukły. W ten sposób rozciągasz cały kręgosłup, mięśnie grzbietu, karku oraz szyi. Zrób wdech i rozciągnij kręgosłup w drugą stronę, tak aby grzbiet był wklęsły. Odchyl głowę w górę, ramiona skręć za zewnątrz. Wykonuj 10 głębokich i powolnych oddechów wraz z przechodzeniem z jednej pozycji do drugiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *