Joga to nie tylko aktywność fizyczna. To stan, w którym można się zrelaksować, zajrzeć w głąb siebie. I choć dla sceptyków może to brzmieć jak nic nieznaczące frazy, postaramy się przekonać ich, dlaczego warto praktykować jogę.
- Wydolność organizmu, wytrzymałość mięśni
- Prawidłowa postawy ciała
- Odchudzanie
- Redukcja stresu
- Zmiana stylu życia
Wydolność organizmu, wytrzymałość mięśni
Wydaję Ci się, że tylko intensywne treningi kardio lub mordercze interwały poprawią wydolność Twojego organizmu? W takim razie dużym zaskoczeniem może być dla Ciebie fakt, że takie efekty daje też joga.
Dzięki tym spokojnym ćwiczeniom Twoje mięśnie staną się bardziej elastyczne, wytrzymałe, gibkie. Ważne jest to, że taki trening rozwija całe ciało, angażowane są wszystkie partie mięśniowe. A Ty dzięki jodze jesteś… silniejszy.
Poprawiasz koordynację, zwiększasz mobilność, a Twoje mięśnie są dotlenione oraz rozciągnięte. Co za tym idzie? Są w mniejszym stopniu narażone na urazy, kontuzje.
Prawidłowa postawa ciała
Garbienie się nie tylko sprawia, że Twoja sylwetka nie wygląda dobrze, ale jeszcze w dłuższej perspektywie czasu powoduje dyskomfort, bóle pleców, kręgosłupa. Regularnie wykonywane asany mogą skorygować wady postawy.
Nauczysz się utrzymywania prawidłowej postawy ciała, a to niesie za sobą dodatkowe korzyści, ponieważ pozbędziesz się bólów karku, pleców, szyi. I nie jest to żadna magia, tylko czysta nauka.
Podczas ćwiczeń jogi kręgosłup jest wydłużony. Tym samym zmniejsza się nacisk na krążki międzykręgowe, a mięśnie wokół kręgosłupa wzmacniają się, o wiele lepiej go podpierają i stabilizują.
Odchudzanie
Znów wrócimy do treningów kardio, aerobowych. Panuje przekonanie, że to właśnie one najlepiej odchudzają, spalają mnóstwo kalorii. I nie będziemy bynajmniej z tym faktem polemizować, chcemy jedynie zaznaczyć, że nie jest to jedynym rozwiązaniem.
Joga rzeźbi i wysmukla sylwetkę. Oczywiście, efekty nie będą tak szybkie, ale za to znacznie trwalsze. Zresztą ma to związek z jeszcze jedną korzyścią jogi, którą omówimy w ostatnim punkcie.
Redukcja stresu
Podstawą w jodze jest miarowy oddech, który sprawia, że ciało się rozluźnia, a mięśnie są dotlenione. Ćwiczenia są spokojne, powolne, aczkolwiek często wymagają nie lada koncentracji i skupienia, by możliwe było ich poprawne wykonanie. Przy okazji uczą technik relaksacyjnych.
To sprawia, że taki trening jest odprężający. Wycisza system nerwowy, w konsekwencji przywracając równowagę psychiczną. Osoby praktykujące jogę mają dystans do siebie i świata.
Zmiana stylu życia
Nawet jeśli początkowo joga jest tylko sposobem na podniesienie aktywności fizycznej, to z czasem jej filozofia zaczyna mieć wpływ na inne obszary życia. Osoby regularnie uczestniczące w zajęciach z jogi zaczynają inaczej się odżywiać, jeść w sposób bardziej naturalny, zbilansowany. Dbają nie tylko o higienę ciała, ale również umysłu.
Dystans, którego uczą się podczas zajęć, przekłada się także na inne aspekty, takie jak zmniejszenie konsumpcjonizmu, a także spokojne celebrowanie życia, a nie wieczny wyścig. Uczą się, jak czerpać radość ze spokojnych przyjemności.
Przekonaliśmy Cię do rozpoczęcia swojej przygody z jogą? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami, w których radzimy, jak zacząć trenować, a także wyjaśniamy, jaki to może mieć wpływ na Twoje zdrowie.