Najpopularniejsze asany hatha-jogi

Asana

Asany, czyli pozycje ciała, stanowią podstawę ćwiczeń jogi. W połączeniu z prawidłowymi technikami oddechowymi jednocześnie wzmacniają, uelastyczniają, ale też rozluźniają całe ciało. A jakie asany są najpopularniejsze w przypadku hatha-jogi?

1. Marjaryasana

Marjaryasana to pozycja kota, której celem jest rozciągnięcie kręgosłupa. Zaleca się, aby wykonywać ją codziennie, dzięki czemu zwiększysz jego wytrzymałość i co za tym idzie, zniwelujesz bóle pleców, zwłaszcza podczas pracy biurowej.

Aby wykonać Marjaryasanę, musisz ustawić się do klęku podpartego. Nadgarstki, łokcie i ramiona powinny być skierowane prostopadle do podłogi. Gdy podstawa ciała jest prawidłowa, należy skupić się na oddechu.

Podczas wydechu trzeba wypiąć kręgosłup w stronę sufitu, natomiast na wdechu można wrócić do początkowej pozycji.

2. Vrksasana

Wiesz, że większość ludzi stojąc, nieświadomie opiera ciężar ciała na wybranej nodze? Vrksasana, czyli pozycja drzewa, pozwala to sobie uświadomić i co najważniejsze, uczy równego używania nóg.

Jak ją wykonać? Należy zgiąć jedną nogę i położyć ją na wewnętrznej stronie uda. Kolano zgiętej nogi powinno być opuszczone w dół, plecy proste, a barki ściągnięte. W tej pozycji kręgosłup jest wyciągnięty, długi.

Podczas wykonywania asany Vrksasana trzeba mieć szeroko otwarte oczy, ponieważ wtedy łatwiej jest znaleźć równowagę. I co istotne, powinno się ją wykonywać na pusty żołądek, ostatni posiłek powinien być co najmniej cztery godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń.

3. Adho Mukha Svanasana

Jedną z najbardziej popularnych i podstawowych asan jest Adho Mukha Svanasana, czyli pies z głową w dół. Ta pozycja często wykorzystywana jest także podczas rozciągania po innym treningu. Podczas jej wykonywania należy wykonać klęk podarty, po czym podnieść biodra w górę. Następnie prostuje się ręce i nogi, a także plecy. Barki muszą być daleko od uszu. Pięty powinny być cały czas postawione na macie, choć gdy dopiero zaczynasz, może to być trudne.

Jest to regenerująca asana, która usuwa zmęczenie, niweluje ból stóp i sztywność pięt. Rozciąga całe ciało, a w szczególności ramiona i łydki, nic więc dziwnego, że zaadaptowana została na potrzeby stretchingu.

4. Tadasana

Tadasana to pozycja góry. To jedna z podstawowych asan stojących, podczas której można nauczyć się prawidłowego stania oraz otwierania klatki piersiowej. Jest też prosta w wykonaniu. Musisz połączyć razem stopy tak, aby kostki, nasady dużych palców i pięty przylegały do siebie. Następnie dociska się środek pięt do podłogi i prostuje nogi. W tej pozycji czubek głowy powinien być skierowany do góry, a dłonie ściągnięte w dół. Ciało powinno cały czas tworzyć pionową linię.

Ta asana, mimo tego, iż wygląda niepozornie, koryguje płaskostopie, wzmacnia biodra, kolana i stopy, a także zmniejsza wady postawy.

5. Virasana

Pozycja bohatera, wojownika nazywa się Virasana. Jest to asana siedząca, która umożliwia rozciągnięcie stawów skokowych, szczytów ud, a także buduje łuk stopy u osób z płaskostopiem.

W tej pozycji musisz najpierw wykonać klęk, podczas którego łączysz kolana, a stopy rozszerzasz na bok. Pośladki układa się między piętami, a kręgosłup prostuje. Dłonie można oprzeć na udach. Ważne jest, aby w tej pozycji linia pleców była prosta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *