Filozofia asany – czym jest?

filozofia asany - czym jest?

Wiele osób znajduje w jodze swój sposób na życie. Ta forma aktywności fizycznej połączona z dążeniem do wewnętrznej równowagi przekłada się na to jak odbierasz otaczający Cię świat, wpływa na Twój poziom empatii i zrozumienia innych. Nieodłącznym elementem jogi jest filozofia asany, która nawiązuje do współpracy pomiędzy ciałem i duchem. Czym jest i jakie są założenie filozofii asany?

Asany w jodze – co to?

Jeżeli do tej pory jedynie słyszałeś o jodze i nie wiesz w czym tkwi magia tej niezwykłej aktywności fizycznej powinieneś poznać podstawowe pojęcia z nią związane.

Jednym z najważniejszych są asany. Termin asana w jodze sprowadza się do dwóch pojęć, określa zarówno matę przeznaczoną do siedzenia jak i siedzenie w określonej pozycji, która pomaga w medytacji. Pojęcie asan w jodze głównie dotyczy określonych pozycji ciała, które służą, przede wszystkim jego wzmocnieniu i rozciągnięciu. Mają też zbawienny wpływ na oczyszczeniu organizmu z zalegających toksyn i negatywnych emocji.

Joga w klasycznym ujęciu, które obecne jest w kulturze zachodniego świata określa 84 rodzaje pozycji i postaw ciała, a 32 z nich w wersji siedzącej uznaje się za szczególnie ważne. Asany w jodze występują w rozmaitych wariantach i modyfikacjach, to pozycje siedzące, leżące oraz stojące w różnych kombinacjach.

Czym jest filozofia asany?

Źródeł filozofii asany upatruje się w kulturze indyjskiej, pierwsze odnalezione figurki postaci w pozycjach asany pochodzą z okresu pięciu tysięcy lat przed naszą erą. Wiodące myśli filozofii asany zostały spisane w Jogasturach Pantadżelego, indyjskiego filozof i jogina. To zbiór najważniejszych myśli, które ukształtowały klasyczną jogę.

asany w jodze

Filozofia asany traktuje o dążeniu do stabilności, zdrowia oraz energii, mówi o współpracy świadomości i podświadomości. Staroindyjska myśl skupia się na oczyszczaniu ciała dzięki intensywnej praktyce polegającej na ćwiczeniu pozycji jogicznych (asan) w połączeniu z kontrolą oddechu (pranayama). Podstawą filozofii asany są rozmyślania i kontemplacja podczas praktyki asan, ich celem jest stan harmonii pomiędzy ciałem i duszą, bez pretensji w stosunku do otaczającego świata.

Jaki wpływ na ciało mają asany?

Pozycje przyjmowane podczas ćwiczenia jogi powinny być stabilne oraz wygodne. Uprawiając jogę poznasz różne pozycje o kolejnych poziomach trudności.

Asany w jodze służą osiągnięciu i utrzymaniu równowagi, która jest możliwa dzięki połączeniu ich z medytacją i regulowaniem oddechu. Poszczególne asany w jodze mają konkretny wpływ na pracę Twojego organizmu, każda przyczynia się do poprawy pracy innych partii ciała.

Asany siedzące przyczyniają się do stabilizacji kręgosłupa, zwiększają zakres pracy kolan i bioder. Właściwie przyjęta pozycja siedząca w jodze usprawnia pracę serca oraz układu krwionośnego. Asany stojące wspomagają zachować odpowiednią pozycję ciała, sprzyjają wewnętrznej harmonii emocjonalnej. Wszystkie asany ułatwiają skupienie i medytację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *