Żyjąc w natłoku codziennych obowiązków, w pogodni za pieniędzmi i przyziemnymi sprawami często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależności pozostaje pomiędzy naszym ciałem i umysłem. Poszukując wewnętrznej równowagi wiele osób decyduje się na jogę, która tylko pozornie jest jedynie formą aktywności fizycznej. Skąd wywodzi się joga i dlaczego warto ją uprawiać?
Joga – czym jest?
W opinii laików joga to sport, który pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji dzięki systemowi odpowiednio dobranych ćwiczeń. Jednak niektóre osoby, które miały okazję zetknąć się z tą formą aktywności fizycznej wiedzą, że joga to coś zdecydowanie głębszego, ponieważ skupia się na dialogu pomiędzy ciałem, umysłem i oddechem.
Według naukowych definicji pojęcie jogi kryje w sobie wiele znaczeń, jednak świat zachodni upatruje w niej połączenie filozofii i systemu samodoskonalenia zarówno ciała jak i ducha. Współczesna rzeczywistość upatruje w jodze formę rekreacji ruchowej połączoną z zasadami wewnętrznego rozwoju, która stwarza możliwość kontroli nad własnym ciałem i umysłem. Joga, dzięki ćwiczeniom statycznymi i dynamicznym oraz opanowaniu oddechu pozwala wzmocnić ciało, poprawić koncentrację oraz zyskać równowagę psychiczną.
Skąd wywodzi się joga?
System i filozofia jogi kształtowały się na przestrzeni wieków, korzenie jogi sięgają okresu formowania się cywilizacji w Indiach. Pierwsze wzmianki historyczne w postaci figurek ukształtowanych w pozycjach zwanych asanami datowane są na około pięć tysięcy lat przed naszą erą, czas ten nazywany jest okresem proto-jogi.
W drugim wieku naszej ery filozofia jogi została spisana w formie Jogasutry, czyli traktatu dotyczącego nauczania praktyk, które mają prowadzić do oświecenia. Za autora aforyzmów mówiących m.in. o cierpieniu, świadomości, istnieniu poza czasem i ponadnaturalnych mocach indyjska tradycja uznaje Patandżalego, ichniejszego filozofa i jogina. Joga ściśle związana jest z główną religią indyjską – hinduizmem, znajduje również swoje odzwierciedlenie w buddyzmie.
Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
W zachodniej cywilizacji największą popularność zyskała tzw. hatha-joga, która opiera się na zasadach zdrowego życia i treningu ćwiczeń, od prostych do skomplikowanych układów. Uprawiając jogę mamy szansę uzyskać szereg umiejętności, które przydatne są w naszym codziennym życiu.
Joga ma zbawienny wpływ na organizm, ćwiczenia wzmacniają układ kostny, mięśniowy, regulują pracę organów wewnętrznych i ciśnienie krwi, są przydatne w procesie samooczyszczania organizmu. Joga to idealna koncepcja dla osób borykających się ze dolegliwościami w obrębie kręgosłupa, taka forma aktywności przeznaczona jest dla wszystkich przedziałów wiekowych, niezależnie od masy ciała oraz przebytych schorzeń. Joga to sport, który znacznie zwiększa możliwości fizyczne i zakres ruchu.
Osoby praktykujące jogę znajdują w niej drogę do równowagi pomiędzy ciałem i umysłem, to aktywność przydatna w zarządzaniu własnym życiem.