Jakie pozytywne efekty przynosi joga dla dzieci?

Dzieci ćwiczące jogę

Aktywność fizyczna dzieci jest bardzo ważna. To właśnie ruch pozwala na zachowanie dobrej kondycji, pozytywnie wpływa na kręgosłup i redukuje stres. Warto wybrać takie ćwiczenia, dzięki którym młody i rozwijający się organizm nie tylko wzmocni swoją elastyczność, ale także wyciszy i uspokoi. Czym jest joga dla dzieci i jakie przynosi efekty? Zapraszamy do lektury!

Czym jest joga?

Joga to połączenie zestawów ćwiczeń, pracy nad oddechem i treningu umysłu. Dzięki niej można odzyskać wewnętrzną równowagę, dbając jednocześnie o ciało. Ćwiczenia pozwalają na uzyskanie większej elastyczności, pomagają leczyć niektóre schorzenia np. związane z kręgosłupem i są świetnym wyciszeniem, redukującym stres.

Pozytywne aspekty jogi dla dzieci

Zajęcia dla maluchów powinny opierać się głównie na zabawie. Monotonne i trudne ćwiczenia tylko je zniechęcą, dlatego warto postawić na coś, co przyniesie dużo frajdy. Dodatkowo joga pozbawiona jest elementu rywalizacji, której najmłodsi często jeszcze nie rozumieją. Ćwiczenia jogi dla dzieci pozwalają na naśladowanie różnych figur, zwierząt czy roślin, dzięki czemu najmłodsi ćwiczą koncentrację, dbając o swoje ciało. Dodatkowo zajęcia jogi dla dzieci to świetny trening cierpliwości, której jak wiemy, często brakuje maluchom.

Asany dla dzieci pozwalają na rozbudzenie kreatywności, korygują postawę ciała, a jednocześnie uczą technik relaksu i pozwalają na wyciszenie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ obecnie dzieci, tak jak dorośli preferują głównie siedzący styl życia. A jak wiemy, ma to zdecydowanie niekorzystny wpływ na ciało i umysł.

Jakie są korzyści jogi dla dzieci?

Ćwiczenia jogi dla dzieci uzależnione są od wieku maluchów. Pierwszy kontakt z nią mogą mieć już przedszkolaki, a forma zabawy musi pozwolić na utrzymanie zainteresowania milusińskich. Co ważne, muszą to być stosunkowo krótkie zabawy, dzięki którym nie będzie czasu na nudę. Ćwiczenia jogi dla dzieci polegają na opowieściach pozwalających na pobudzenie kreatywności i ożywienie wyobraźni. Element samej ruchowości jest wśród najmłodszych na drugim planie.

Starszym dzieciom natomiast warto pokazywać takie asany, które posiadają więcej elementów związanych z gimnastyką, jednak dalej krążą wokół formy zabawy. Z czasem warto wydłużać poszczególne ćwiczenia, tak aby coraz dłużej skupiać się na ciele i oddechu. Praca nad własną koncentracją przyniesie wiele korzyści zwłaszcza uczniom, którzy mając wiele zajęć, często bywają przemęczeni i cierpią na brak koncentracji.

Jak praktykować jogę dla dzieci w domu?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, asany dla dzieci powinny być tak dobierane, żeby zapewniały jak najwięcej frajdy, zabawy. Początkowo nie warto naciskać na powtarzanie skomplikowanych elementów czy trudnych sekwencji.

Warto wybrać takie ćwiczenia jogi dla dzieci, które opierać się będą na naśladownictwie. Pozycja drzewa, psa z głową w dół czy kocie grzbiety zdecydowanie bardziej zainteresują malucha niż powitanie słońca, które okazać się może nudne i nieciekawe. Ćwiczeń można szukać w internecie, np. na YouTubie, gdzie wielu praktyków jogi pokazuje jakie asany dla dzieci będą odpowiednie.

Jak widać, warto postawić na zajęcia jogi dla dzieci, które pokażą maluchom jak ciekawie i efektywnie można spędzić czas. Dostosowując ćwiczenia do wieku, można ćwiczyć nie tylko ciało, ale też ducha, co przy obecnym trybie życia jest bardzo ważne. Sprawdź sam, a przekonasz się, że Twoje dziecko pokocha jogę!

2 responses on “Jakie pozytywne efekty przynosi joga dla dzieci?

  1. Ponie

    Mój maly mnie małpuje i robi ze mną jogę co wieczór, bo widzi, że ja robię. I to jest świetne, chodzi potem zrelaksowany spać i nie budzi się aż do rana 😀 Polecam wszystkim matkom 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *