Aerial joga dla początkujących. Jak zacząć praktykę aerial jogi?

dłoń trzymająca hamak do aerial jogi

Klasyczna joga stanowi jeden z najpopularniejszych rodzajów praktyki. Warto jednak podkreślić, że na przełomie lat znacząco się rozwinęła i dziś możemy ćwiczyć wiele jej odłamów. Do jednego z najnowszych zaliczamy opracowaną na początku XXI wieku aerial jogę. Na czym polega i jak zacząć uprawiać ten niesamowity sport?

Na czym polega aerial joga?

Aerial joga stanowi bardzo specyficzną praktykę. Wszystko dlatego, że asany, czyli pozycje wykonuje się na zwieszonych nad ziemią chustach, nazywanych także hamakami. Ich zadaniem jest podtrzymanie ciała „jogina”. Dzięki ich wykorzystaniu stawy oraz kręgosłup są odciążone, a brak grawitacji pozwala na sprawniejsze i dokładniejsze wykonanie ćwiczeń. Praktyka aerial jogi składa się nie tylko z elementów zaczerpniętych z klasycznej jogi, ale i akrobatyki, rozciągania i tańca. Dzięki zaangażowaniu wielu mięśni aerial joga umożliwia: zwiększenie ruchomości stawów, rozciągnięcie, wzrost gibkości, uelastycznienie się ciała. Dodatkowo dzięki tego typu ćwiczeniom poprawia się działanie błędnika. Joga wpływa nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. Za sprawą jej odmiany aerial możliwe są: poprawa samopoczucia, relaks, zbudowanie świadomości własnego ciała oraz dotarcie do własnego wnętrza, nawiązanie więzi z samym sobą. Chociaż aerial joga dla początkujących może wydawać się trudna i skomplikowana, każde kolejne zajęcia będą dawały coraz więcej frajdy, satysfakcji i zadowolenia z siebie.

Jak przygotować się do pierwszych zajęć aerial jogi?

Kluczową kwestią, oprócz znalezienia studia jogi bądź akrobatyki powietrznej i zapisania się na zajęcia, jest przygotowanie się do pierwszego spotkania. Niezwykle ważny jest strój. Warto ubrać się w obcisłe długie legginsy oraz przylegająca koszulkę, najlepiej sprawdzi się ta z długim rękawem. Dzięki temu przed otarciami zostaną osłonięte wrażliwe części ciała – zgięcia łokci, kolan oraz pachy. Ponadto obcisłe rzeczy nie wkręcą się w chustę, co pozwoli na uniknięcie dyskomfortu i skrępowania podczas zajęć. Aerial jogę praktykuje się na boso, co pozwala na odczucie większej swobody podczas ćwiczeń, jednak dla własnego komfortu można zdecydować się antypoślizgowe skarpetki bądź specjalne buty do jogi. Przed zajęciami należy wstrzymać się z jedzeniem przez około 1,5 – 2 godziny. Wymagane jest ściągnięcie wszelkiej biżuterii, jak i związanie długich włosów w kucyk. Osoby, które noszą okulary, powinny je zdjąć dla własnego komfortu i gdy jest to niezbędne założyć soczewki kontaktowe.

Jakie są przeciwwskazania do praktykowania aerial jogi?

Zajęcia aerial jogi nie wymagają dużej siły czy elastyczności. Spróbować może ich (prawie) każdy bez względu na wiek, płeć, kondycję czy wcześniejsze doświadczenia z jogą. Warto jednak podkreślić, że ze względu na wykonywanie w czasie praktyki pozycji odwróconych, zmiany ciśnienia oraz ryzyko upadku aerial joga nie może być praktykowana przez osoby z: chorobami oczu np. jaskrą czy odklejaniem się siatkówki, chorobami serca, nieprawidłowym ciśnieniem krwi (zarówno zbyt wysokim jak i zbyt niskim) i chorobami zatok np. zapaleniem. Z zajęć aerial joga wykluczone są także osoby z: osteoporozą, zespołem cieśni nadgarstka, dyskopatią, przepuklinami, zapaleniem stawów i chorobami układu nerwowego. Odradza się uczestnictwo w zajęciach aerial joga osobom po niedawno przebytych operacjach, zawałach oraz urazach głowy. Nie powinny w nich brać także udziału osoby z tendencjami do zwrotów głowy oraz omdleń. Dodatkowo przeciwwskazaniem do wykonywania asan podczas aerial jogi są ciąża oraz menstruacja, a także zabieg wstrzyknięcia botoksu wykonany w ciągu ostatnich 6 godzin.

2 responses on “Aerial joga dla początkujących. Jak zacząć praktykę aerial jogi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *