Aerial joga – co to? Kto może ćwiczyć aerial jogę?

kobieta uprawiająca aerial joę na plaży

Aerial joga dla początkujących może wydawać się niezwykle trudnym i skomplikowanym sportem. Warto jednak się przełamać i spróbować tej stosunkowo nowej praktyki, ponieważ może przynieść wiele korzyści. Sprawdź, na czym polega aerial joga i kto powinien jej spróbować!

Na czym polega aerial joga?

Aerial joga nazywana jest także jogą na hamakach. Spotkać można się także z nazwami joga antygrawitacyjna oraz joga powietrzna. Wszystko dlatego, że praktykowana jest na specjalnych chustach podwieszonych około 1 metr nad ziemią – nazywane są one także hamakami. Ich zadaniem jest podtrzymanie ciężaru ciała ćwiczącego.  Jest formą „slow fitnessu”, czyli zajęć relaksacyjno-rozciągających. Stanowi swoiste połączenie: akrobatyki, jogi, fitnessu, stretchingu oraz tańca, przez to jest niezwykle interesującą, oryginalną formą aktywności fizycznej, będącą modyfikacją znanej nam od wieków klasycznej jogi. Warto podkreślić, że aerial joga pozwala na maksymalne rozciągnięcie mięśni, dlatego świetnie sprawdza się jako pomoc w rehabilitacji. U kogo jeszcze sprawdzi się ta forma aktywności?

Kto może uczestniczyć w zajęciach aerial jogi?

Zajęcia aerial jogi przeznaczone są dla osób w każdym wieku, początkujących, jak i zaawansowanych. Do praktyki nie są konieczne: predyspozycje, znajomość innych form jogi czy wysoka wytrzymałość, dobra kondycja oraz silne mięśnie. Dzięki podtrzymywaniu ciężaru ciała przez hamak jest to świetna forma praktyki dla osób, które na co dzień borykają się z bólami pleców lub stawów – w czasie ćwiczeń wywierany jest na nie mniejszy nacisk. Pozwala na ich silne odprężenie i zrelaksowanie. Aerial joga to także doskonała praktyka dla osób z wszelkiego rodzaju wadami postawy. Dodatkowo dobrze sprawdzi się dla osób, którym zależy na zauważalnym uelastycznieniu, wzmocnieniu oraz rozciągnięciu ciała.

Niestety mimo wspaniałego wpływu na ciało i psychikę nie jest to sport dla każdego. Przeciwwskazaniami do praktykowania aerial jogi są:

  • choroby oczu, takie jak m.in. duże wady wzroku, jaskra, odklejanie siatkówki, podwyższone ciśnienie w gałce ocznej,
  • choroby serca i układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu nerwowego,
  • dyskopatia,
  • kłopoty z błędnikiem,
  • osteoporoza,
  • refluks,
  • skłonności do omdleń,
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zespół cieśni nadgarstka.

Ponadto aerial joga nie może być wykonywana przez kobiety w ciąży oraz osoby po urazach głowy i operacjach, do których doszło w ostatnim czasie. Niezalecane jest ćwiczenie aerial jogi w czasie okresu. Wszystkie te przeciwwskazania związane są w dużej mierze z wykonywaniem pozycji odwróconych.

Aerial joga – zalety i wady tej aktywności

Jak widać aerial joga nie jest sportem przeznaczonym każdego, jednak szerokie grono osób bez znaczenia na wiek, płeć czy poziom zaawansowania może wziąć udział w zajęciach. Jakie zalety tej praktyki przyciągają ich na sale treningowe? Przede wszystkim jest to różnorodność ćwiczeń, pozycji, a także możliwość prowadzenia zajęć w mało monotonny sposób. Aerial joga pozwala na pokonywanie własnych barier oraz wpływa pozytywnie na ciało – pozwala na wzrost gibkości, elastyczności i siły. Nie bez znaczenia jest także działanie jogi na psychikę. Dzięki niej możliwe są: pokonanie własnych słabości, przekroczenie granic, a także zrelaksowanie się oraz wyprodukowanie mnóstwa endorfin.
Niestety mimo wielu korzyści, które przynosi aerial joga należy być obiektywnym i wspomnieć także o jej wadach. Przede wszystkim pierwsze zajęcia mogą być nieprzyjemne, podobnie jak kilka godzin po ich zakończeniu, ponieważ aerial joga może powodować krótkotrwałe problemy z błędnikiem. Ponadto materiał czasem wrzyna się w ciało, powoduje obtarcia skóry oraz odciski, jak i „więzi” ćwiczącego w sobie.

2 responses on “Aerial joga – co to? Kto może ćwiczyć aerial jogę?

  1. Ola

    Wygląda super, ale bałabym się, że sobie roztrzaskam głowę na takich zajęciach. Niby ćwiczenia typowo relaksacyjne, a ja bym się cały czas stresowała upadkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *