Joga – co daje? Jak zacząć ćwiczyć jogę?

rodzaje jogi

Joga od wielu lat cieszy się dużą popularnością na Zachodzie. Szkół jogi jest dzisiaj niemal tyle, co klubów fitness, a tutoriale i kursy przedstawiają coraz to nowe sposoby na naukę. Co daje joga? I jak zacząć ją ćwiczyć?

Czym jest joga?

Joga to pochodząca z Indii metoda ćwiczeń fizycznych, wywodząca się z systemu filozofii indyjskiej, związana z kulturą tego kraju. W szerszym ujęciu jest postrzegana jako dziedzina zajmująca się związkami między ciałem i duchem, w nieco węższym – system ćwiczeń rozciągających, poprawiających ogólną sprawność organizmu. To ćwiczenia w sensie historii oparte na kulturze Wschodu, co widać w nazwach asanów. Według niektórych wspomaga on również przepływ energii w ciele. Ćwiczenie jogi wpływa na umysł i ciało, jest też niezwykle ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu.

Jakie są korzyści z ćwiczenia jogi?

Wiele osób, które zaczęły ćwiczyć jogę, wskazuje na korzyści z niej płynące. Ćwiczenia rozciągają organizm i powodują odprężenie. Ponieważ są to głównie ćwiczenia rozciągające, opóźniają one procesy starzenia się organizmu, uelastyczniają także chrząstki i mięśnie.

Ćwiczenia w jodze skomponowane są tak, że po pewnym czasie wspomagają one metabolizm i procesy oczyszczania organizmu. Najnowsze badania donoszą również, że ćwiczenie jogi łącznie z medytacją i treningiem oddechowym dotlenia organizm i skutecznie go oczyszcza, co zapobiega wielu chorobom.

Nie trzeba chyba wspominać, że regularne ćwiczenie jogi poprawia również postawę ciała i prostuje kręgosłup. O dawna również wiadomo, że medytacja wpływa na mózg (w szczególności hipokampa, odpowiedzialnego za samopoczucie). Joga, podobnie jak praktyka medytacyjna relaksuje i odpręża umysł, a wyciszenie, obecność w bieżącej chwili oraz idące za tym endorfiny, które wytwarzają się podczas ćwiczeń, mają działanie antydepresyjne.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Wiemy już, że warto ćwiczyć jogę. Co, jednak jeśli zdecydowaliśmy się rozpocząć naszą przygodę z jogą, nie wiemy jednak, jak się do tego zabrać? Niewątpliwie, aby zacząć ćwiczyć jogę, potrzebujemy wskazówek. A dzisiaj możemy wybierać z ogromnej ilości wiedzy, dostępnej również za darmo.

Możemy, idąc bardziej klasyczną ścieżką, skorzystać z dostępnych na rynku książek z nauką jogi. Bardzo często są one wzbogacone obrazkami i zawierają programy na każdy dzień. Są także na rynku różne gadżety służące do nauki tego sportu, takie jak… karciane gry do jogi z wybranymi pozycjami, które losuje się i wykonuje. Najlepiej grać w taką grę z bliską osobą.

Co jednak, jeśli nie mamy motywacji, żeby uczyć się samemu? Cóż, najlepiej wtedy sięgnąć po pomoc nauczyciela. Na rynku dostępne są kursy online ze spotkaniami na żywo, a także, oczywiście, szkoły i akademie jogi, posiadające szeroką ofertę – dla uczniów dopiero zaczynających swoją przygodę z jogą, oraz dla tych bardziej doświadczonych. W pakiecie często organizowane są weekendowe lub dłuższe wyjazdy, podczas których można ćwiczyć przez cały dzień.

One response on “Joga – co daje? Jak zacząć ćwiczyć jogę?

  1. Elwira

    Fajnie jest ćwiczyć jogę dla początkujących, jeśli nauczyciel jest ok. Bo niektórzy narzucają zabójcze tempo, albo są nawiedzeni. Ja dla mnie są to fajne ćwiczenia rozluźniające, na pewno poprawiające ogólną energetykę w ciele, ale jak słyszę od co po niektórych o czakrach i kosmicznych energiach to mam ochotę uciekać i nie wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *