Czy warto ćwiczyć jogę z dzieckiem?

mama ćwicząca jogę z dzieckiem

Joga jest świetnym sposobem na rozwój psychoruchowy. Jako dorośli doskonale o tym wiemy i uprawiamy ten sport dosyć często i chętnie. Czy z walorów jogi mogą skorzystać także dzieci? Czy warto z nimi ćwiczyć? Kiedy rozpocząć przygodę dziecka z jogą?

Jakie są zalety jogi?

Joga to nie tylko sport, to także styl życia i ciężko tutaj o jednolitą jej definicję. Jakkolwiek by ona jednak nie brzmiała, nie ma wątpliwości co do jej zalet. Udowodniono jej wpływ zarówno na zdrowie, urodę, jak i psychikę. Uprawianie jogi uspokaja, obniża ciśnienie, wzmacnia kręgosłup. Dodatkowo pozwala także na relaks, lepsze dotlenienie organizmu i odpoczynek, co sprzyja niwelowaniu stresu. Nie można też zapomnieć o tym, że joga wpływa też pozytywnie na wygląd i wysmukla sylwetkę.

Czy joga jest dobra dla dzieci?

Patrząc na niektóre pozycje dostępne w jodze, można mieć wątpliwości co do tego, czy jest ona wskazana dla dzieci, zwłaszcza takich mniejszych. Tutaj od razu warto zaznaczyć, że jak najbardziej i co więcej, w wielu przypadkach jest wręcz wskazana. Po pierwsze joga to świetny sposób na aktywność fizyczną dla dziecka, po drugie, pozwoli ona na naukę prawidłowej postawy, co pomoże zwłaszcza tym maluchom, które mają z tym problem. Nie trzeba się więc obawiać i jak najbardziej warto — wraz z dzieckiem — zacząć ćwiczyć jogę.

Zalety jogi z dzieckiem

Wyżej zostało już wspomniane, że joga dla dzieci jest jak najbardziej wskazaną formą aktywności fizycznej. Po pierwsze pozwala na zachowanie prawidłowej postawy ciała, a także wspomaga rehabilitację u dzieci z już widoczną wadą kręgosłupa. Regularnie ćwiczona joga pozwoli na zachowanie zdrowych pleców w późniejszym wieku. Oczywiście na tym zalety się nie kończą.

Joga z dzieckiem, czyli zabawa i rozwój

Po drugie, joga z dzieckiem może być też formą świetnej zabawy i wcale nie będą to tylko zwykłe nudne ćwiczenia do wykonania. Zaczynając od najprostszych pozycji i przechodząc do trudniejszych, dziecko będzie podejmowało się kolejnych ciekawych wyzwań.

Joga z dzieckiem to wspólnie spędzony czas

Po trzecie i moim zdaniem najważniejsze to przede wszystkim bezcenny czas, który poświęca się dziecku. Ćwiczenie jogi wspólnie z najmłodszymi to doskonała sposobność do zacieśniania więzi rodzinnych.

Joga z dzieckiem uczy cierpliwości

Joga działa wyciszająco, uczy cierpliwości oraz koncentracji. Ćwiczenia te wymagają jednak odrobiny skupienia, co dla dzieci nie jest łatwe. Jak wiadomo, maluchy bywają prawdziwymi wulkanami niespożytej energii. Ćwicząc jogę z dzieckiem, można nauczyć je właściwych wartości i tego, że czasem warto poczekać, by osiągnąć to, co się chce.

Wbrew pozorom, całkiem sporo jest dostępnych na rynku usług związanych z jogą i to dla wszystkich grup wiekowych. Każdy może więc z tego skorzystać. Joga dla mam z dziećmi także jest popularna i może warto byłoby rozważyć włączenie jej do rodzinnych aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *