Czy joga pomaga na kręgosłup?

kobieta w pozycji jogi

O tym, że joga ma pozytywny wpływ na ciało (i ducha), nie trzeba wielu przekonywać. Było to wielokrotnie powtarzane i potwierdzane. Wiedza na ten temat jest dosyć powszechna, choć przez to rozmazują się szczegóły. Warto przyjrzeć się temu, jak wpływa joga na kręgosłup, czy pomaga i w jaki sposób.

Czy warto ćwiczyć jogę na kręgosłup?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Zdecydowanie ta forma aktywności ma jak najbardziej pozytywny wpływ na kręgosłup. Regularne ćwiczenie jogi pozwala nie tylko na dłuższe zachowanie zdrowych pleców, jak i pomaga w niwelowaniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Jeżeli więc zmagamy się z problemami kręgosłupa, joga może być dla nas jak wybawienie, jako że działa zarówno przeciwbólowo, jak i rozluźniająco.

Jak działa joga kręgosłup?

Wspomniane wyżej działanie przeciwbólowe i rozluźniające to podstawa. Żyjemy w czasach, gdy większość naszego dnia spędzamy w pozycji siedzącej, a to sprawia, że wzmaga się nacisk na kręgosłup, pojawia się większe napięcie mięśniowe, zwyrodnienia i sztywność. Ćwicząc jogę na kręgosłup, wprawiamy swoje plecy w ruch i je rozluźniamy. Co więcej, regularna aktywność dodatkowo wzmocni mięśnie i stawy, a to sprawi, że unikniemy problemów bólowych w przyszłości.

Jak działa joga na kręgosłup lędźwiowy?

Najczęstszymi dolegliwościami bólowymi są te związane z odcinkiem lędźwiowym. Każdy, kto ma pracę siedzącą, dobrze o tym wie. Dobrze praktykowana joga, może przynieść nam ulgę w stanach bólowych, ale i tutaj trzeba uważać. Istnieją typy schorzeń, takie jak rwa kulszowa czy wypadnięty dysk, które są przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Koniecznie trzeba też uważać przy pozycjach mocno uginających się w tył czy w przód. Jeżeli możemy ćwiczyć ulgę w bólu przynoszą takie pozycje jak Ardha chandrasana, Utthita marichyasana czy Upavistha konasana.

Jak działa joga na kręgosłup szyjny?

W przypadku kręgosłupa szyjnego za ból i dyskomfort najczęściej odpowiada nie tylko sztywna postawa, ale także stres i nerwy, przez które dochodzi do nadmiernego napięcia w tych okolicach. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w rozluźnieniu i wzmocnieniu. Pomóc mogą w tym pozycja psa z głową zwieszoną do dołu, uniesienie nóg na ścianie, pozycja wielbłąda czy ryby, co pomoże w większym rozluźnieniu.

Jak działa joga na kręgosłup piersiowy?

Ostatnią grupą dolegliwości bólowych jest ten obejmujący odcinek kręgosłupa piersiowego. Często jest on pomijany, a należy pamiętać, że i tutaj można spotkać się z licznymi problemami. Już choćby dźwiganie ciężkiego plecaka działa tu mocno niekorzystnie i może sprawić, że zaczniemy się garbić. Aby temu przeciwdziałać, należy wykonywać ćwiczenia jak pozycja łuku, półpozycja skrętu mędrca czy pozycja rozciągającego się szczeniaczka. W przypadku tych ćwiczeń chodzić będzie przede wszystkim o poprawę elastyczności i mobilności kręgosłupa.

Czy więc warto ćwiczyć jogę na kręgosłup? Zdecydowanie warto, ale trzeba przy tym pamiętać, by zachować ostrożność. Choć joga jest bezpieczna, to nigdy nie powinno się wykonywać ćwiczeń, które sprawiają nam ból i mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. Mając wątpliwości lepiej zapytać się specjalistów, którzy nam doradzą. Co sądzicie na temat jogi dla kręgosłupa? Pomogła wam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *