Joga dla dzieci – ćwiczenia, które każdy maluch wykona bez problemu

dzieci medytują razem z mamą

Dzieci kochają ruch, warto więc proponować im takie zabawy, dzięki którym nie tylko poprawią motorykę, ale również cierpliwość czy koncentrację. Idealnym rozwiązaniem jest joga dla dzieci, która może być praktykowana w formie gier i zabaw, które maluchy wręcz uwielbiają. Czytaj dalej, a przekonasz się, jak połączyć przyjemne z pożytecznym!

Dlaczego warto postawić na jogę dla dzieci?

Ćwiczenia jogi dla dzieci są świetnym urozmaiceniem ich dnia, pozwalającym na zmianę siedzącego trybu życia. Maluchy co prawda lubią ruch, jednak coraz częściej zajmują je gry komputerowe lub TV. Warto więc od najmłodszych lat stawiać na ruch i pokazywać, że jest on niezwykle ważny w codziennym życiu.

Dodatkowo joga dla najmłodszych nie polega na rywalizacji. Dobrze dobrane ćwiczenia opierać się będą głównie na zabawie i naśladownictwie, dlatego też są świetnym pomysłem na aktywność nawet wśród dzieciaków. A jak wiadomo, utrzymanie ich uwagi to nie lada wyczyn.

Czy można ćwiczyć jogę dla dzieci w domu?

Jak najbardziej możliwe jest, żeby praktykować jogę w domu, jednak dobrze jest rozpocząć od zajęć z instruktorem, który pokaże poprawne ćwiczenia i przestrzeże przed nabraniem złych nawyków. Dodatkowo dobierze odpowiednie asany dla dzieci. Nie trzeba udawać się do specjalnej szkoły jogi dzięki powszechności zajęć on-line, z powodzeniem można wykorzystać do tego Internet.

Po opanowaniu podstaw nie ma żadnych przeciwwskazań dla jogi dla dzieci w domu. Jest to o tyle wygodne, że nie potrzebuje ona ani szczególnych akcesoriów, ani też wiele miejsca. Wystarczy mata do jogi, czas i uśmiech na twarzy i już można ćwiczyć z dzieckiem. Najlepszą formą na początek będzie pokazywanie poszczególnych asan dla dzieci wraz z ich omówieniem i tworzeniem interesujących historii, które zaangażują naszego malucha.

Jakie są proste asany dla dzieci?

Dla kilkulatków najlepszym wyborem są asany naśladujące zwierzęta, czy rośliny. Sprawiają dużo frajdy i są proste do wykonania z uwagi na elastyczne dziecięce ciało. Poniżej kilka propozycji ćwiczeń jogi dla dzieci:

  • pozycja góry – podstawowa asana, z której przechodzi się do pozostałych. Stojąc prosto, należy lekko wyciągnąć ręce do boków, jednocześnie utrzymując wyprostowaną pozycję,
  • pies z głową w dół – z pozycji na czworakach należy wypchnąć biodra w górę, wyprostować nogi, a przyciskając dłonie do podłogi spojrzeć między kolana. W połączeniu z zachęceniem dzieci do szczekania, machania ogonem czy podnoszenia łap robi się z tego niezła zabawa,
  • pies z głową do góry – leżąc na brzuchu, należy oprzeć ręce na podłodze i wyprostować je, unosząc przy tym głowę do góry. Najlepiej wykonywać tę asanę naprzemiennie z psem z głową w dół,
  • pozycja wielbłąda – po uklęknięciu na podłodze należy wyciągnąć ręce do tyłu, do pięt, wyciągając jednoczenie klatkę piersiową do góry. Przy tym ćwiczeniu nie brakuje zabawnych przewrotek, które sprawiają dzieciom wiele radości.

Jak widać, joga dla dzieci ma pozytywny wpływ na nasze maluchy. Pozwala im na ćwiczenie ciała, pobudza kreatywność i wyobraźnię, a dzięki temu, że można ją uprawiać praktycznie wszędzie, nie ma żadnych ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *