Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Joga to świetny sposób na poranne pobudzenie i rozruszanie organizmu. Dzięki porannej praktyce nasz umysł myśli jaśniej, a my możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem przez resztę dnia.
Jakie korzyści daje poranna joga?
Od kilku lat joga stała się bardzo popularna, może to dzięki pandemii, gdzie w końcu mieliśmy trochę czasu dla siebie, by odetchnąć i usiąść na macie. Może po prostu coraz więcej ludzi docenia praktykowanie jogi, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści. Ćwiczenie asan podnosi naszą wydolność organizmu, ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie, ponadto joga pomaga skorygować złą postawę ciała no i przede wszystkim pozwala okiełznać stres.
Powody, dla których warto zacząć praktykować jogę na dzień dobry
Niektórzy uważają, że joga z rana pobudza lepiej niż kawa, myślimy, że jest w tym ziarenko prawdy. Istnieje wiele badań, które wykazały, że praktykowanie asan działa korzystnie na nasz organizm, a ćwiczenia o poranku potrafią zmienić nastawienie człowieka. Poniżej przedstawimy wam kilka powodów, dla których warto praktykować jogę z samego rana.
Praktyka jogi uczy myślenia mindfullness
Joga od wielu lat uznawana jest za receptę na szczęśliwe, beztroskie życie. Nie chodzi o to, że nasze zmartwienia nagle znikają, a o to, że potrafimy sobie z nimi radzić. Regularne ćwiczenie asan pozwala nam na poszerzanie swojej świadomości, dzięki jodze jesteśmy spokojniejsi, zatrzymujemy się na chwilę, skupiamy się tylko na oddechu i możemy po prostu być. To tak zwany mindfullnes, pełna świadomość swoich ruchów. Pozwala to na zredukowanie stresu i spokój, ponieważ po ćwiczeniach będziemy stoicko wyciszeni. Podczas praktyki afirmujemy życie i napełniamy się pozytywną energią.
Joga nadaje lekkości
Ciało nad ranem jest zastygnięte, sztywne, jeszcze pogrążone we śnie, kiedy nasz mózg jest już wybudzony. Joga o poranku pozwoli ci delikatnie rozruszać ciało. Regularna aktywność fizyczna przyspiesza krążenie krwi i pobudza układ limfatyczny, co sprawia, że poprawia się ruchomość stawów, a my stajemy się bardziej elastyczni. Pozbywając się rano napięć z wczorajszego dnia, możemy cieszyć się zminimalizowanym bólem mięśniowym, ponieważ poranna praktyka jogi wpływa korzystnie na elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł. Słowem: jesteśmy sprawniejsi ruchowo.
Poranna joga uszczęśliwia
Podczas praktyki jogi ciało wytwarza endorfiny, czyli tak zwany hormon szczęścia, pomaga on nam utrzymać pozytywny nastrój w ciągu dnia. Dzięki jodze ciało uczy się głębokiego, przeponowego oddechu, jest on niezwykle istotny w praktyce jogi. To dzięki niemu nasz umysł i ciało są dobrze utlenione i ukrwione, a to zaś wpływa na nasze samopoczucie. W dodatku, ćwiczenia oddechowe w języku hinduskim – pranayama wyciszają układ nerwowy. Badania wykazały, że joga jest też dobrym sposobem na walkę z depresją, poranna praktyka jogi wytwarza więcej kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) – którego u osób borykających się z depresją jest za mało.
Uwielbiam jogę. Ogólnie wskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna z rana. Joga ma tę zaletę, że nie męczę się przy niej bardzo i nie muszę myć włosów po treningu ;p
Kocham poranną jogę. Mam dzięki niej energię na cały dzień, a dodatkowo ćwiczenia dobrze wpływają na moje ciało!