Aerial joga to najmłodsza odmiana jogi, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Mimo prawie 20-letniej historii wciąż nie stanowi bardzo popularnej praktyki. A szkoda, bo nie jest trudna i wymagająca. Dodatkowo przynosi wiele korzyści dla duszy i ciała. Gdzie ćwiczyć aerial jogę, by móc jak najbardziej doświadczyć wszystkich jej zalet?
- Czy warto praktykować aerial jogę w studiu?
- Aerial joga w domu – dla kogo?
- Dlaczego warto uprawiać aerial jogę?
Czy warto praktykować aerial jogę w studiu?
Jak wspomniano wcześniej, aerial joga nie stanowi popularnej praktyki w naszym kraju. Pojawia się jednak w coraz większej liczbie studiów jogi, zwłaszcza w większych miastach. Jakie są plusy praktykowania w zorganizowanej grupie, pod okiem instruktora? To wskazane rozwiązanie dla osób, które do tej pory nie miały styczności z tą odmianą jogi, ponieważ pozwala na poznanie prawidłowego wykonywania asan, techniki. Dodatkowo doświadczona osoba czuwająca nad przebiegiem zajęć pomoże wyeliminować błędy, które mogą pojawiać się podczas treningu. W aerial jodze wykorzystane są specjalne chusty, które zapewniane są przez studio, przez co nie ponosi się dodatkowych, niemałych kosztów, związanych z ich zakupem. Konieczne są jedynie wygodne koszulka oraz legginsy. Warto podkreślić, że początkowo hamaki mogą oplątywać się wokół ciała i „więzić” praktykującego – instruktor pokaże jak tego unikać oraz ewentualnie pomoże się wyswobodzić z chusty. Niestety wiele osób nie może praktykować aerial jogi w studiu. Wynika to ze sztywnych godzin zajęć, które odbywają według z góry określonych grafików. Czy aerial joga w domu ma sens?
Aerial joga w domu – dla kogo?
Dla wielu osób, rozważających domowy trening aerial jogi, ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość praktyki o dowolnej porze dnia i nocy, bez ograniczeń czasowych. Ponadto chwalą sobie możliwość pełnego skupienia, kontemplowania i relaksowania się we własnym towarzystwie – bez rozpraszającego głosu innych uczestników zajęć czy instruktora wydającego polecenia. Istotny jest także brak pośpiechu, który może być spowodowany ograniczonym czasem zajęć. Jest to rozwiązanie szczególnie zalecane dla osób, które miały do czynienia z aerial jogą w przeszłości i chcą powrócić do praktyki lub jako przypomnienie bądź rozszerzenie zajęć, które odbywają się w klubie. Trenowanie aerial jogi w domu ma jednak pewnie minusy. Możliwe jest popełnianie szeregu błędów, które nie pozwolą na czerpanie w pełni korzyści, które przynosi aerial joga. Ponadto wcześniej wspomnieliśmy o ryzyku zaplątania się w chustę. Osoby niedoświadczone mogą potrzebować pomocy kogoś, by uwolnić się z zaciskającego się materiału. Z tego powodu aerial joga w domu jest szczególnie niebezpieczna dla początkujących. Ostatnim aspektem, który warto omówić rozważając możliwość praktykowania aerial jogi w domu jest konieczność zakupu oraz montażu hamaka. Generuje to dodatkowe koszty, wymaga poświęcenia czasu, by zamontować bezpiecznie hak, jak i związane jest z koniecznością wygospodarowania sporej ilości miejsca na praktykę (wokół hamaka wymagany jest okrąg o średnicy minimum 2 metry).
Dlaczego warto uprawiać aerial jogę?
Aerial joga to praktyka, która jest wskazana dla osób borykających się z wadami kręgosłupa czy bólami stawów, ponieważ dzięki chustom są one całkowicie odciążone podczas ćwiczeń. Warto jednak wiedzieć, że stanowi świetne rozwiązanie dla wszystkich. Z aerial jogi wynika wiele zalet dla ciała: rozciąga i wzmacnia mięśnie, uelastycznia je, zwiększa ruchomość stawów. Dzięki pozycjom odwróconym, wykonywanym podczas praktyki, mózg jest bardziej dokrwiony i dotleniony, co oznacza, że poprawia się koncentracja oraz koordynacja, a także praca układów wewnątrz organizmu człowieka. Aerial joga to nie tylko korzyść dla ciała, ale i ducha. Dzięki praktyce możliwy jest głęboki relaks, odpoczynek i rozluźnienie. Poprawia się także świadomość i akceptacja swojej fizyczności oraz wiara we własne możliwości. Dzięki aerial jodze możliwe są wzrost samooceny oraz zaprzyjaźnienie się z samym sobą. Kobiety, które poddają się regularnej praktyce, stają się bardziej zmysłowe i kobiece.
Ciekawa sprawa, ale faktycznie, jako laik, nie zdecydowałabym się na praktykowanie aerial jogi w domu pierwszy raz… za duże ryzyko.
Ja ćwiczę w domu i nie widze różnicy… Trzeba jedynie uważnie wykonywać ćwiczenie i nic na siłę… Wiem, kiedy powiedzieć STOP!
Muszę zacząć ćwiczyć w końcu w domu, bo na wiosnę będę wyglądać jak buła 😉 Joga to jest dobry pomysł, ale zacznę od klasycznej.