Joga mimo tego, że znana jest od bardzo dawna, swoją popularność zyskała całkiem niedawno. Coraz więcej osób ją praktykuje, a w niektórych miastach, co roku, w czerwcu organizowany jest międzynarodowy dzień jogi, w którym wszyscy mieszkańcy mogą razem poćwiczyć. Skąd jednak wynika fenomen tej aktywności, zwłaszcza porannej? Wyjaśniamy!
- Czym jest joga?
- Właściwości porannej jogi
- Skąd fenomen porannej jogi?
- Poranna joga to zastrzyk dobrej energii
Czym jest joga?
Yoga w Sanskrycie znaczy jarzmo, które rozumiane jest jako ujarzmienie ciała i umysłu. Druga definicja to połączenie się ciała z umysłem. Joga to system ćwiczeń, który ma na celu rozwój osobisty i duchowy. Dzięki harmonii między ciałem a umysłem jesteśmy w stanie osiągnąć dobrostan. Część osób traktuje jogę jako zwykłe ćwiczenia, ale dla większości jest ona formą autoterapii, pozwala zajrzeć w głąb siebie, poznać się ze sobą i uczyć się świadomego bycia. Klasyczna joga skupia się na:
- zasadach moralnych (jamy),
- praktyce (nijamy),
- pozycjach chciała (asany),
- ćwiczeniach oddechowych (pranajama),
- koncentracji (dhajana),
- skupieniu (samadhi).
Właściwości porannej jogi
Część osób zaczyna poranną praktykę asan, przed pracą. Kuszeni są rezultatami, niektórzy oczekują gibkości i tego, że po miesiącu będą umieli robić szpagat albo stać na głowie. Inni chcą, by joga pomogła im odnaleźć wewnętrzny spokój, pogodę ducha, poprawiła koncentrację czy pomogła w zwalczeniu depresji. Są to oczekiwania całkiem słuszne, ponieważ joga może pomóc w różnych dolegliwościach, ale zadajmy sobie inne pytanie.
Skąd fenomen porannej jogi?
O dobroczynnych właściwościach jogi słyszał każdy, jednak dlaczego tak dobrą reputacją cieszy się joga o poranku? Powodów może być kilka, do popularności jogi o poranku przyczynił się Elrod Hal, autor książki „Fenomen Poranka”, w której wyjaśnia, dlaczego warto praktykować jogę rano, skupia się on na kilku aspektach, które mają nam zapewnić szczęśliwe życie, m.in.:
- medytacja,
- afirmacja,
- wizualizacja,
- ćwiczenia,
- czytanie dobrych książek,
- pisanie.
Wyżej wymienione aktywności, robione codziennie rano wraz z poranną praktyką asan mają być według autora książki przepisem na szczęśliwe życie. Możliwe, że to właśnie dzięki niemu, joga o wchodzie słońca jest tak chętnie praktykowana.
Poranna joga to zastrzyk dobrej energii
Najczęściej o porannej jodze mówi się, że jest najlepszym sposobem na rozbudzenie. Krótka praktyka asan przed rozpoczęciem dnia wybudzi nasze zaspane ciało, przywróci dobre krążenie i naładuje nasz organizm dużą dawką endorfin, które mają nas zasilać przez cały dzień. Poranna joga i wykonanie kilku sekwencji Powitania Słońca postawi nas na nogi lepiej niż kawa, a chwila medytacji podczas praktyki pozwoli nam psychicznie przygotować się do dnia i tego co mamy zrobić.
Joga z samego rana nie bez powodu zyskała taką popularność, niesie za sobą wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to magiczny lek na nasze zmartwienia, bo tak naprawdę, joga jedynie zmienia nasz sposób patrzenia na rzeczywistość.
Nie znałam wcześniej tej książki „Fenomen Poranka” – koniecznie muszę przeczytać, może odmieni moje życie… Namaste
No ja właśnie muszę się zabrać w końcu za tą poranną jogę, ale cały czas nie mogę znaleźć czasu niestety… Może kiedyś się uda!