Co to jest joga?

Kobieta praktykująca jogę

Joga w ostatnich latach stała się w Polsce bardzo popularna. Zaowocowało to powstaniem wielu szkół, w których zgłębiane są jej tajniki. Joga to nie tylko same ćwiczenia, to także dążenie do samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju. Czym jeszcze jest joga? Skąd pochodzi i jakie są jej odmiany?

Skąd wzięła się joga?

Historia jogi sięga czasów jeszcze przed naszą erą i związana jest z cywilizacją doliny Indusu. Odnaleziono pewne ślady, które potwierdzają, że rozwój jogi miał miejsce w latach tysięcznych i dwutysięcznych przed narodzinami Chrystusa. Były to między innymi figurki przedstawiające m.in. asany hathajogi, pieczęć przedstawiająca jogina w pozycji medytacyjnej itp.

Mówiąc o historii jogi, wyróżnia się kilka jej etapów. Po powstaniu miał miejsce okres wedyjski, podczas którego spisywano Wedy (księgi). Odnaleźć w nich można było szereg wzmianek o jodze. Obecna była również w niektórych hymnach i mandalach. Następnie nastał okres przedklasyczny, podczas którego pojawiły się Upaniszady (teksty o wedyjskim objawieniu), w których nawiązywano do jogi i wskazywano ją jako drogę do przyswojenia wiedzy o atmanie (dusza osobowa). W tym okresie wyróżnia się jeszcze Bhagawadgitę, księgę powstałą w III wieku przed naszą erą. Jest to pierwszy traktat, który w całości poświęcony był jodze. Później nastał etap jogi klasycznej. Jej techniki zostały uporządkowane i skodyfikowane. Ten rodzaj jogi zwany jest też królewskim lub asztangajoga. Składa się z poznania zewnętrznego, wewnętrznego i duchowego. Ostatni okres to joga postklasyczna, kiedy była ona najbardziej popularyzowana.

Wyróżnia się kilka rodzajów jogi. Wśród nich do najpopularniejszych należą: adźpajoga, asztangajoga, hathajoga, lajajoga czy karmajoga.

Czym jest joga?

Joga ma co najmniej kilka znaczeń. Jest to tradycja samodoskonalenia, rozwoju wewnętrznego, opanowanie ciała i umysłu, droga do osiągnięcia celu. W krajach zachodnich joga rozumiana jest na kilka sposobów. Może to być medytacja transcendentalna, joga wykorzystywana w medycynie i fitnessie, stosowana jest także hathajoga i krijajoga.

Hathajoga – jedna z najpopularniejszych tradycji

W krajach zachodnich najczęściej mówi się o hathajodze. Bazuje ona na pozycjach ciała, czyli asanach, procesach oczyszczających i na kontroli oddechu. Mniejszy nacisk kładzie się w jej przypadku na metafizykę, a większy na praktyki fizyczne i ezoteryczne.

Asana to wykonywanie określonych ćwiczeń. Nazywa się je asanami lub pozycjami jogicznymi. Chodzi o to, by ciało wzmocnić, ale i osiągnąć przy tym harmonię. Należy skupić się też na ćwiczeniach oddechowych zwanych pranajama. Za ich pomocą organizm ma oczyścić system nerwowy i pozbyć się toksyn. Ponadto celem jest kontrola nad emocjami i wyciszenie.

Ten rodzaj jogi jest często praktykowany ze względu na korzyści zdrowotne. Ćwiczenia zwalczają ból głowy i stawów, są pomocne w odchudzaniu, zwiększają wydajność mięśni, poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i układu nerwowego. Ponadto hathajoga ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

2 responses on “Co to jest joga?

  1. wiwi

    Ciekawe, ćwiczę jogę, ale nigdy nie skupiałam się na teorii – nie sądziłam, ze jest tak fascynująca i jeszcze bardziej pozwala zrozumieć praktykę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *